Hledáte spolehlivý zdroj čisté vody, který vám zajistí nezávislost a ušetří náklady? Vrtané studny představují ideální řešení pro majitele nemovitostí na venkově, zemědělce, developery a všechny, kdo touží po samostatném zdroji vody. Investice do vrtané studny znamená krok k ekonomické efektivitě a dlouhodobé udržitelnosti vaší domácnosti nebo podnikání.
Je to několik desítek metrů hluboký vrt, který slouží k jímání podzemní vody. Hlavní výhodou vrtané studny je její nezávislost na množství srážek. V neposlední řadě její devizou je i dobrá kvalita jímané vody.
Vyšší počáteční náklady, ale ve výsledku jasné skóre, které ukazuje, že vrtaná studna se vám vyplatí víc než kopaná. A to i v případě, že vodou chcete jen zalévat zahrádku.
Vrtaná studna využívá hlubší podzemní zdroje. Získáte tak vyšší pravděpodobnost nalezení skutečně stálého zdroje pitné i užitkové vody.
Díky větší hloubce vrtu, která znamená filtraci skrz geologické vrstvy, je voda z vrtané studny kvalitnější. Zpravidla ji můžete využívat i jako pitnou.
Hlubší vrt a malý jeho malý průměr znamená i razantní snížení kontaminace vody. Oproti povrchovým zdrojů odpadá riziko znečištění chemií ze zemědělství a látky, které obsahují odpadní vody.
Vrtaná studna není oproti kopané náchylná na vysychání v suchých obdobích roku. Otočíte kohoutkem a voda teče nehledě na rozmary počasí a klimatu.
Pořízení vrtané studny včetně údržby něco stojí. Investice se vám ale vrátí v poměrně krátkém horizontu. Výhody vlastní pitné vody oproti vodovodnímu řadu převažují.
Získáte plnou nezávislost na městském vodovodním systému. A to zejména v případě, kdy je připojení k řadu komplikované, nákladné nebo úplně nemožné.
Narozdíl od vodovodního řadu neobsahuje pitná voda z vrtu chlor a další látky. Na stůl se vám dostane chutná voda ve své přírodní podobně bez umělých příměsí.
Vrtaná studna vám rozvazuje ruce. Jedná se prakticky o neomezený zdroj vlastní pitné nebo užitkové vody s jednorázovou investicí a minimálními provozními náklady.
Počáteční investici se nevyhnete, nicméně z dlouhodobého hlediska snížíte náklady za poplatky, které jsou svázány s užíváním vody z klasického vodovodního řadu.
Na jedné straně vlastní soběstačnost, na druhé i zvýšení hodnoty nemovitosti jako takové. V případě jejího prodeje nebo pronájmu hraje vrtaná studna podstatnou roli.
Donedávna byla voda samozřejmost, budoucnost je ale otazníkem. Vlastní vrtanou studnou sledujete udržitelný přístup a jistotu v oblastech, kde je voda vzácná.
Krok první, který vám odpoví na otázku: jak zjistit, kde studnu vrtat, je hydrogeologický průzkum. Hydrogeolog zmapuje složení podloží včetně místa, které je ideální pro samotný vrt. To všechno s ohledem na platnou legislativu. Hydrogeologický průzkum včetně posudku poslouží pro vrtané studny, tepelná čerpadla země-voda nebo pro základ stavby.
Průzkum, razítka, vrt, kolaudace a první sklenice vlastní vody. Podívejte se krok za krokem na průběh prací při zhotovení vrtané studny.
Detailní hydrogeologický průzkum je prvním krokem k vlastní vrtané studni. Na základě místního šetření se zjistí informace dané lokalitě, geologickém podloží. Finálním výstupem je zpráva, která zhodnotí stav i s ohledem k okolním vodním zdrojům.
Situace posouzena, ideální místo pro finální vrt nalezeno. Dalším bodem je zhotovení projektové dokumentace vrtané studny, která bude sloužit jako podklad pro stavební povolení. Souběžně s tím pro jednání s úřady vznikne i hydrogeologický posudek.
V kolečku návazných prací mají hlavní slovo úřady. V případě vrtané studny se jedná i o razítko autorizované báňského úředníka. Ve finále pak jde o konečné získání povolení k realizaci studny a povolení k odběru podzemní vody.
Razítka získána a samotnému vrtání už nestojí nic v cestě. Na pozemek se dopraví souprava, změří se okolní studny. Vyvrtá se úvodní kolona a následně celý i několik desítek metrů hluboký vrt. Na řadu přichází vystrojení vrtané studny pomocí potrubí.
Po provedení vrtu následují dokončovací práce, které zahrnují zhotovení šachty tzv. zhlaví, které se provádí buď plastové nebo z. betonových skruží. Dále pak instalace čerpací techniky a připojení studny k objektu.
Cílovou pásku přetne až poslední razítko. Úřady vydají povolení k odběru vody a kolaudaci studny. Hotovo. Zdroj kvalitní pitné i užitkové vody vám může začít sloužit.
Sofistikovaný výklad všech právních předpisů, které se pojí s realizací nebo užíváním vrtané studny, by vydal na mnoha stránkovou knihu. Podstatné je, že problematika se týká jak stavební, tak vodní legislativy. Podívejte se na přehled nejdůležitějších předpisů.
Ještě než se finálně zavrtá do země, potřebujete získat stavební povolení a povolení k odběru podzemních vod.
Klíčová legislativa:
Vyjádření báňského úřadu, který je v ČR zastoupen krajskými pobočkami, je u studny nutné při vrtu hlubším jak 30 m. Součástí jednání s úřadem je ohlášení činnosti prováděné hornickým způsobem z hlediska BOZP.
Cenu vrtané studny v zásadě ovlivňují dva faktory. Složení podloží, a v jaké hloubce se nachází podzemní voda. Kromě financí spojených s administrativou a pořízením samotné čerpací techniky vám rámcový obrázek o nákladech udělá cena za jeden metr vrtané studny.
V Karlovarském a Plzeňském kraji realizujeme vrtané studny na klíč. Provedeme projekt studny, hydrogeologický posudek, obstaráme povolení vrtané studny tj. povolení o nakládání s podzemní vodou, realizaci vrtu včetně dokončovacích prací a čerpací techniky.